Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Fakty i mity. Cd.

Fakty i mity. Cd.

2010-12-03 11:07:18

Oto dalszy ciąg spostrzeżeń Patricka Millera dotyczących różnych zagadnień związanych z elektroniką oraz krążących na te tematy opinii mniej lub bardziej prawdziwych.

  • Drogie kable HDMI dają lepszą jakość obrazu! Zbliża się sezon na poważne wydatki na nowe telewizory. Przy wydatku rzędu 5000 zł na telewizor plus tysiąc na odtwarzacz Blu-ray łatwo damy się namówić na kabel HDMI za 500 zł. Lepiej kupmy kabel za 150 zł lub nawet tańszy. Kable wysokiej jakości odgrywały istotną rolę przy transmisji sygnału analogowego. Sygnał cyfrowy nie jest aż tak podatny na zakłócenia jak analogowy. Testy przeprowadzone przez redakcję, w których porównywano dwa drogie kable HDMI: Monster HD1000 za 480 zł i AudioQuest Forest za 195 zł z tanimi przewodami z wyprzedaży: Blue Jeans Cable 5001A-G za 20 zł i Monoprice 28AWG za 15 zł. z wykorzystaniem różnych materiałów wideo wysokiej rozdzielczości dały wynik remisowy (ok. 3,5 punktów na pięć możliwych). Werdykt: jakość kabli nie ma wpływu na jakość obrazu cyfrowego. Jedynie gdy odległość między urządzeniami jest bardzo duża widać pewną różnicę.
  • Internet Explorer jest mniej bezpieczny niż inne przeglądarki! Firma Symantec publikuje dwa razy do roku raport o zagrożeniach internetowych. W 2009 roku zgłoszono dla Firefoxa 169 luk w zabezpieczeniach, dla Safari – 94, dla Internet Eksplorera – 45, dla Chrome’a – 41. Istotne dla poziomu bezpieczeństwa przeglądarki jest szybkość reagowania na zgłoszone zagrożenie. Raport Symanteca o zagrożeniach podaje, że przeciętny okres upływający od momentu wykrycia luki do jej zlikwidowania (okres podatności na zagrożenia) wyniósł w 2009 roku dla Internet Explorera i Firefoxa – niecały dzień, dla Chrome’a – 2 dni, a dla Safari aż 13 dni. Internet Explorer jest dość bezpieczny, ale wymaga stałej aktualizacji. Narażamy się na niebezpieczeństwo odwiedzając witryny internetowe, które wymagają zainstalowania dodatków, które często mają liczne luki (Internet Eksplorer ma domyślnie włączona wtyczkę ActiveX, w której wykryto 134 luki). Ocena ekspertów: Internet Eksplorer jest bezpieczniejszy od wielu innych przeglądarek, ale jego pozycja najpopularniejszej przeglądarki powoduje, że jest ulubionym obiektem ataków cyberprzestępców.
  • Regenerowane pojemniki z tuszem niszczą drukarkę! Wkłady atramentowe nie są przystosowane do wielokrotnego napełniania; w czasie wielokrotnego użycia dysze w pojemnikach ulegają zatkaniu, co sprzyja powstawaniu mikroskopijnych szczelin, przez które może wyciekać tusz. Aby nie dopuścić do zniszczenia drukarki należy regularnie sprawdzać stan wkładu. Umowy licencyjne nie przewidują w sytuacji zalania bezpłatnej naprawy drukarki.
    Moje domowe doświadczenia, które dotyczą drukowania okazjonalnego: dużo, ale raz na jakiś czas a potem długa przerwa, zmusiły mnie do zamiany drukarki atramentowej na laserową. W drukarce atramentowej nawet wyjmowanie i szczelne zamykanie pojemnika nie zapobiegało zasychaniu tuszu i zatykaniu się dysz, którym już nie mogła pomóc żadna regeneracja. W takich warunkach taniej wypada drukarka laserowa (czarno-biała). Werdykt mędrców: regenerowane tusze mogą zniszczyć drukarkę, czyli na dwoje babka wróżyła (2 punkty).
  • Nic nie grozi twojemu komputerowi, jeżeli nie odwiedzasz stron „dla dorosłych”! Zwierzając się z problemów z infekcjami naszego komputera spotykamy się z domyślnymi spojrzeniami, które oznaczają, że jesteśmy podejrzani o oglądanie „zakazanych” stron, albo ściąganie nielegalnych programów lub filmów. Tymczasem Avast Software, producent najpopularniejszego programu antywirusowego twierdzi, że 99% zakażeń pochodzi z domen zawierających tylko grzeczne, legalne treści. Producenci treści pornograficznych są zainteresowani przyciągnięciem lub nawet związaniem na dłużej klientów ze swoimi witrynami. Zarażanie komputerów potencjalnych klientów nie jest sposobem na kwitnący biznes. A więc, powyższe twierdzenie to bzdura za 4 punkty.

Oprac. na podstawie PC World
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI