Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Fakty i mity

Fakty i mity

2010-11-21 09:02:14

W Internecie jest wszystko! To częsta opinia studentów, którym nie chce się czytać książek, czy bardziej aktualnych artykułów w fachowych czasopismach. Wszystko nie wszystko, ale jest serwis HowStuffWorks.com, który lubi burzyć stereotypy i wskazywać błędy w myśleniu o najrozmaitszych dziedzinach. Oczywiście, nas interesują przesądy dotyczące szeroko pojętej komputerologii, głoszone przez domorosłych znawców, którzy czasem czerpią je z Internetu a czasem z głowy, czyli z głębokiego przeświadczenia o swojej wszechwiedzy. 
Patrick Miller w ostatnim tegorocznym numerze PC Worlda ocenia prawdziwość najczęściej powtarzanych poglądów stopniując ich mityczność w skali od 1(prawda) do 4(kompletna bzdura).

  • Vista wolniejsza od Windows 7! Zapowiadana z wielkim szumem Vista zdobyła reputację systemu wolnego i pochłaniającego mnóstwo zasobów. Windows 7 po rozczarowaniu Vistą został uznany za szybki system operacujny.
    Testy przeprowadzone na kilku komputerach (stacjonarnych i laptopach) przy użyciu wersji 32- i 64-bitowej wykazały, że Windows 7 jest szybsze, ale nieznacznie od 1% do 10%. Najczęściej 2-3%. Windows 7 bardziej oszczędzała baterie w komputerach przenośnych. Windows 7 jest wydajniejszy od Visty. Różnice są jednak bardzo małe.
  • Smartfony tracą zasięg, gdy użytkownik trzyma je w niewłaściwy sposób! Twierdzenie sprawdza się w przypadku iPhone’a 4: dotknięcie określonego miejsca anteny powoduje zmniejszenie natężenia sygnału lub nawet przerwanie połączenia. Przeprowadzone testy wykazały, że wbrew twierdzeniom Apple’a, że to zjawisko dotyczy wszystkich smartfonów tylko Apple skłonny był nawet zerwać połączenie, inne zmniejszały nieco prędkość transmisji. Twierdzenie to jest częściowo prawdziwe.
  • Nadszedł kres ery desktopów! Laptopy rzeczywiście bardzo staniały. Potrzeby użytkowników rosną szybko, pojawiają się nowe atrakcyjne urządzenia peryferyjne, które wystarczy dokupić i podłączyć do desktopa. W wypadku komputera przenośnego często wymaga to kupienia nowego modelu komputera. Amatorzy dużych ekranów, zastosowań multimedialnych, zapaleni majsterkowicze będą zwolennikami modeli stacjonarnych. Werdykt: desktopy przy tych samej wydajności są dużo tańsze oraz mają możliwości, których laptopy mieć nie mogą.
  • Telewizory LCD są lepsze od plazmowych w zestawach HDTV. Potencjalny klient, a to właśnie zakup wymusza odrzucenie obiegowych, ale nieprawdziwych opinii jest narażony na molestowanie przez sprzedawców, którzy mają swoje kalkulacje nie koniecznie zbieżne z interesem klienta. Plazmowe odbiorniki lepiej radzą sobie z odwzorowaniem ciemnych partii obrazu, mają większy kąt widzenia i przy dużych ekranach są jednak tańsze od ciekłokrystalicznych. Panasonic i Samsung produkują też telewizory z obrazem trójwymiarowym. Za to LCD zużywają znacznie mniej prądu, co przy naciskach unijnych gremiów na oszczędność energii może wróżyć koniec za kilka lat plazmowych telewizorów. Autorzy testów radzą szczegółowo rozważyć wady i zalety obu technologii.

Dowiedzieć się prawdy o technologicznych kłamstwach, legendach i przesądach, wielu innych interesujących rzeczy oraz skorzystać z pożytecznych bezpłatnych programów możesz sięgając po ostatni numer PC World’a lub wchodząc na stronę HowStuffWorks.com w menu TECH pod adresem www.howstuffworks.com

Oprac. na podstawie PC World 12/2010
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI