Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Darmowe firewalle

Darmowe firewalle

Jakub Miśkiewicz w artykule Darmowe firewalle (CHIP 12/2008) przedstawia wyniki testu przeprowadzonego z pomocą specjalistów firmy zajmującej się bezpieczeństwem sieciowym. Wcielono się w rolę hakerów i nękano zapory wyrafinowanymi atakami. Wyniki testów dały podstawę do stwierdzenia, że możliwości komercyjnych aplikacji są niewiele większe niż ich darmowych odpowiedników.

Zadanie firewalla to m.in. kontrola plików wchodzących i wychodzących; kontroli muszą być poddawane połączenia z zewnątrz a także inicjowane przez użytkownika i zainstalowane aplikacje.

Szczególnie interesujący był wynik testu, czy jest możliwe obejście zabezpieczeń od wewnątrz, jeśli niebezpieczeństwo czai się w komputerze. Okazało się, że standardowa zapora sieci Windows, PC Tools i Ashampoo wykrywają nie więcej niż 6% ataków tego typu. ZoneAlarm - tylko 63%. Zwycięzca testu, Comodo Firewall Pro – 95%.

Następnie podjęto próby zasypywania komputera pakietami ping. Komputer nie nadążając z ich przetwarzaniem traci kontakt z Internetem. Wszystkie testowane programy dawały sobie z tym radę.

Firewalle powinien nie dopuścić do skanowania portów. Wszystkie testowane programy dawały sobie i z tym radę.

Jeżeli chodzi o funkcjonalność programu, bardzo istotna jest możliwość ustawienia poziomu zabezpieczeń: zbyt wysoki poziom spowoduje niemożność połączenia się z Siecią, zbyt niski – firewall nie spełni swojej funkcji. Samodzielna konfiguracja jest zbyt trudna dla przeciętnego użytkownika i dlatego punkty dostały programy, które automatycznie definiują zasady dostępu do Internetu. Prócz Ashampoo wszystkie badane programy posiadały tę funkcję. Za to wszystkie tworzyły dziennik umożliwiający sprawdzenie, kiedy i jakie programy łączyły się z Internetem.

Największej ilości miejsca na dysku potrzebuje do zainstalowania zwycięzca rankingu (57 MB). Pozostałe programy mają wymagania coraz mniejsze w miarę coraz dalszych miejsc w omawianym rankingu. Za to Comodo Firewall Pro oszczędnie używa pamięć RAM – 5,4 MB, gdy np. Personal Firewall zajmuje aż 50MB RAM-u.

Wadą zwycięskiego Comodo jest język angielski programu i komunikaty ostrzegawcze zrozumiałe najprawdopodobniej jedynie dla ekspertów.

W każdym razie przykład Comodo Firewall pokazuje, że można mieć dobrą zaporę bez wydawania pieniędzy i w niewielkim stopniu obciążającą pamięć RAM, a więc niezbyt spowalniającą pracę komputera.

Osoby zainteresowane szczegółami oceny poszczególnych aspektów testowanego oprogramowania odsyłam do ostatniego numeru CHIP’a.

Testowano następujące firewalle (w kolejności zajmowanych w rankingu miejsc): Comodo Firewall, ZoneAlarm, Personal Firewall, PC Tools Firewall Plus, Zapora systemu Windows, Ashampoo FireWall.

Oprac. na podstawie CHIP 12/2008
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI