Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Ćwierć wieku

Ćwierć wieku

Majowy 5/2008 numer PC World Komputer w dziale Technologie wieszczy przyszłość komputerów w kilku artykułach. Dan Tynan i Marek Czapelski rozważają, w jakim kierunku pójdzie rozwój technologiczny w ciągu najbliższego ćwierć wieku. Twierdzą, że przyszłość nie jest kontynuacją tego, co było, choć futurolodzy tak zwykle prognozują. W przewidywaniach na poprzednie ćwierćwiecze miał nastąpić ogromny rozwój środków transportu a tymczasem rewolucja komunikacyjna nastąpiła w sferze przesyłania informacji a nie ludzi.

Dzisiaj prognozowanie także odbywa się na podstawie przeszłości. Futurolodzy przewidują, znaczne wzmocnienie mocy komputerów, zwiększenie ich mobilności i jeszcze bliższy związek z użytkownikiem: wszczepione chipy będą kontrolować stan naszego organizmu i dawkować odpowiednie leki. Mieszkania będą wyposażane w czujniki monitorujące otoczenie, ale przy okazji także nas. Prywatność i bezpieczeństwo będzie odległym mitem.

Rozwój nanotechnologii pozwoli budować komputery tysiące razy szybsze, mniejsze i pochłaniające znacznie mniej energii. Komputery wykorzystujące nanotechnologię powinny pojawić się w ciągu pięciu lata.

Wydawnictwo Palgrave Macmillan wydało ostatnio książkę: Technology’s Promise: Expert Knowledge on the Doming Transformation of Socjety, w której autor William Halal przewiduje, że około 2018 roku będziemy stosować komputery optyczne działające z szybkością światła i wysyłające tysiące strumieni wiadomości jednym kanałem. Oczywiście, przewiduje się rewolucję interfejsu użytkownika. Już teraz wchodzą w użycie interfejsy reagujące na gesty (konsola Nintendo Wil), ekrany dotykowe. Przewiduje się, że już niedługo komputer będzie można sterować głosem. Zamiast hasła komputer może logować na podstawie obrazu np. tęczówki.

Oczywiście wyświetlacze (monitory) będą coraz bardziej płaskie i o coraz większej przekątnej, a jednocześnie dające obraz coraz lepiej imitujący rzeczywistość.

Wszystkie te rozważania mogą za 25 lat okazać się, nietrafione, ale to na pewno nie zniechęci nas do snucia domysłów, jak za dwadzieścia parę lat (jak dobrze pójdzie) będzie wyglądał świat i ludzie. A przecież wiemy, że kiedyś przewidywano klęskę zasypania miast przez koński nawóz w zapełnionych konnymi dorożkami coraz większych miastach.

Nie zniechęcajmy się jednak!

 

Oprac. na podstawie PC Word Komputer
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI