Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Bez nerwów!

Bez nerwów!

2009-07-01 16:17:07

Temat numeru lipcowego (7/2009): Bez nerwów! Antywqu…cze do Windows autorstwa Krzysztofa Daszkiewicza i Christiana Löberinga wydaje się wart uwagi. Załączone do numeru DVD przynosi 155 programów. 62 gry na wakacje mogą interesować amatorów, ale my chcielibyśmy polecić siedemnaście małych programów, które mają zadanie usprawnić pracę w Windows XP, Viście i Windows 7.

Poniżej opis działania niektórych z tej siedemnastki.

Minimalizowanie wszystkich okien – niekiedy stos otwartych okien zasłania widok pulpitu. Skrót Windows+D minimalizuje wszystkie okna. Powtórzenie tej kombinacji przywraca ich pierwotne rozmiary. ClicktoDesktop pozwala robić to za pomocą myszy kliknięciem w wolny skrawek pulpitu lub środek górnej krawędzi ekranu.

Nieumyślne zamykanie okien – pewnie każdemu z nas zdarzyło się omyłkowo zamknąć okno, w którym pracowaliśmy nad niezapisanym jeszcze dokumentem. Od takich pomyłek może nas uchronić narzędzie GoneIn60s. Program przechwytuje każde użycie przycisku zamykania i pozwala w ciągu 60 sekund odwołać błędne posunięcie.

Ścieżka w oknie otwierania/zapisywania – może przydać się rozszerzenie powłoki. Program Send To Dialog Window, który spowoduje, że w menu podręcznym będzie się pojawiać dodatkowe polecenie Wyślij do okna.

Okno zawsze na wierzchu – zwykle pracując na komputerze mamy otwarty szereg okien, ale jedno z nich interesuje nas szczególnie. Narzędzie On Top potrafi przypiąć okno na wierzchu pozostałych aplikacji. Dobrze mieć On Top zawsze pod ręką umieszczając jego ikonę na pasku szybkiego uruchamiania.

Szybkie przeskakiwanie między aplikacjami – służy temu skrót klawiaturowy Alt+Tab, ale dla osób, które wolą pracować myszką może być przydatne narzędzie Alt Edge.

Usuwanie pustych folderów – deinstalatory „zapominają” niekiedy usunąć własny katalog i folder zawierający ich konfigurację. Powoduje to narastające zaśmiecanie systemu. Narzędzie DelEmpty sprząta po programach deinstalacyjnych przeszukując wskazane foldery i wyświetlając wyniki w oknie. Zaleca się sprawdzić, czy widoczne w oknie foldery są rzeczywiście bezużyteczne i jeżeli tak jest zaznaczyć je i skasować.

Część tych narzędzi służy do wykonywania różnych operacji właśnie przy pomocy klawiatury. Przydatne jest to szczególnie wtedy, gdy piszemy tekst i stale trzymamy ręce na klawiaturze.

Wklejanie tekstu ze Schowka – banalne skróty Ctrl+C i Ctrl+V nie we wszystkich sytuacjach są wystarczające: aplikacja docelowa może nie obsługiwać typu danych, które są kopiowane, kopiowany plik zostanie wklejony jako obiekt, gdy użytkownik zwykle wolałby wkleić zawartość w postaci zwykłego tekstu. Tutaj może być użyteczny program Plain Paste.

Zmiana rozmiarów okna – w Windows 2 można było zmieniać rozmiar okna za pomocą skrótów klawiaturowych. Obecnie używane Windows straciły tę umiejętność. Można jednak reaktywować tę funkcję przy pomocy narzędzia pcwWindowsMinMax.

Wielkie litery tylko na życzenie – narzędzie Capshift uchroni od skutków przypadkowego naciśnięcia klawisza Caps Lock (pisanie tekstu wersalikami). Włączenie Caps Lock teraz będzie wymagało przytrzymania go przez sekundę i potwierdzenia zamiaru poleceniem menu.

Autorzy rekomendując programy ostrzegają użytkowników przed zbytnią pazernością – każdy z nich pochłania około 5MB pamięci RAM i opóźnia rozruch systemu. Dlatego należy instalować tylko te z nich, które naprawdę będą przydatne.

Oprac. na podstawie PC World Komputer
Magdalena Hornowska

Robocik WWSI