Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> Bądź piratem - to legalne !

Bądź piratem - to legalne !

Ostatni w 2006 roku PC World Komputer w dziale Oprogramowanie przynosi artykuł Ludwika Krakowiaka „Bądź piratem – to legalne!”

Giganci oprogramowania i organizacje chroniące prawa autorskie grożą i karzą, ale popularność sieci bezpośredniej wymiany plików nie spada. W ten sposób użytkownicy zaopatrują się w ulubione nagrania i najnowsze filmy.

Istnieją liczne aplikacje, które umożliwiają amatorom korzystanie z sieci P2P oferującego wiele oprogramowania rozprowadzanego na zasadach Open Source.

Jedną z najpopularniejszych jest Napster - aplikacja pozwalająca na wyszukiwanie, zakup i pobieranie plików mp3. Posiada wbudowany chat, który umożliwia komunikację pomiędzy jego użytkownikami. Napster istnieje od 1999 roku.

W sieci działają fałszywe servery zakładane w celu monitorowania aktywności użytkowników oprogramowania do bezpośredniej wymiany plików. Servery te rejestrują dane o krążących plikach i wpuszczają do sieci fałszywe pliki multimedialne. Aby ustrzec się wpadek w sieci eDonkey należy korzystać z http://corpo.free.fr/server.met i uaktualniać dostępną w kliencie P2P bazę serverów. Wykaz fałszywek można znaleźć pod adresem http://tinyurl.com/zogar

W wielu krajach powstały organizacje zrzeszające użytkowników sieci P2P. Wśród postulatów wysuwanych przez „partie piratów” w różnych krajach (ostatnio i w Polsce) jest reforma systemu praw autorskich i walki z „rozrywkowymi syndykatami”.

Na podstawie materiałów z PC World Komputer - Grudzień 2006 opracowała Magdalena Hornowska

Robocik WWSI