Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Prasa >>> Przegląd prasy >>> 20 stron, bez których trudno życ c.d.

20 stron, bez których trudno życ c.d.

To dalszy ciąg listy 20 najpotrzebniejszych witryn proponowanej przez Pawła Brągoszewskiego w PC Word Komputer (2007/4).

Serwis Digg - powstał w 2004 roku, jako próba połączenia narzędzi do kolekcjonowania stron WWW, kanałów informacyjnych i komentarzy. Każdy odwiedzający mógł zagłosować za lub przeciw wybranej informacji, a ta przesuwała się w rankingu wiadomości. Pomysł chwycił i szybko powstały klony Digg. Wykop.pl i Gwar.pl są witrynami polskojęzycznymi i umożliwiają głosowanie na polskie witryny, które w Digg nie przebiłyby się. Informacje http://www.dig.com , http://www.wykop.pl, http://www.gwar.pl .

YouTube – serwis powstał w 2005 roku i po dwóch latach działalności został zakupiony przez Google za 1,65 miliarda dolarów. YouTube pozwala opublikować film nagrany telefonem komórkowym, lub aparatem filmowym. Ma szereg konkurentów. Niektórzy z nich płacą internatom za najciekawsze filmy (np. metacafe.com). Informacje na ten temat http://www.youtube.com, http://www.metacafe.com .

Fotosik.pl – jest to jeden z wielu serwisów umożliwiających publikowanie w Internecie zdjęć. Wyróżnia się takimi narzędziami jak generator galerii na aukcje internetowe, wysyłanie zdjęć MMC-em. Obecnie serwis przechowuje już ponad 6 milionów zdjęć.

Panorama Firm, Mapa – dobra, dokładna mapa Polski jest dostępna w kilku serwisach. Autor poleca mapę udostępnioną pod adresem http://www.mapa.emapa.pl pozwalającą na wyszukiwanie nie tylko miejscowości, ale też ulic, a nawet numerów domów. Mapa działa na szybkim serwerze, co sprawia dodatkową przyjemność użytkownikowi.

Dodatkowe funkcje posiada Panorama Firm, czyli http://www.pf.pl , która oprócz wyszukiwania adresów pozwala wyszukiwać nazwę firmy. Przedsiębiorstwa można też wyszukiwać według branży. Mapa w Panoramie Firm podaje dane przedsiębiorstwa, wskazuje położenie na mapie, a nawet najszybszą trasę i czas dojazdu.

Blox.pl – serwis dla blogerów, właściwie bezpłatny (płatne jest tylko pisanie blogu za pomocą SMS-u lub MMS-u). Blogujący mają do wyboru wiele serwisów najczęściej bezpłatnych. Wyjątek stanowi blog.pl, gdzie uruchomienie blogu kosztuje 11 zł.

Pytamy.pl – serwis dla poszukujących odpowiedzi na pytania, gdy zawodzi Google lub uczestnicy forów dyskusyjnych. Poszukujący informacji zadaje pytanie i czeka, aż ktoś udzieli odpowiedzi. Pomysł zupełnie dobrze sprawdza się w praktyce. Serwis jest wzorowany na amerykańskiej witrynie http://answers.yahoo.com .

Pytamy.pl rozwija się doskonale, o czym świadczy ponad 350 tysięcy odwiedzin miesięcznie. Liczba zadanych pytań przekroczyła 10 tysięcy a odpowiedzi – 50 tysięcy. Ten serwis nie ma właściwie konkurencji. Informacje na ten temat znajdziesz na http://www.pytamy.pl .

Gmail – konto poczty elektronicznej oferowane przez Google. Standardowo oferuje 1 GB pojemności. Poczta jest dostępna przez przeglądarkę internetową, a interfejs, wykorzystujący technologię AJAX jest intuicyjny tak, jak i wyszukiwarka Google. Gmail ma wbudowany filtr antyspamowy. Konkurencję dla Gmail stanowi http://poczta.wp.pl. Informacje na ten temat znajdziesz na http://www.gmail.com i http://poczta.wp.pl .

Pandora – Grupa muzyków i naukowców w roku 2000 stworzyła serwis odtwarzający muzykę, którą chciałbyś słuchać. Wystarczy wpisać nazwę utworu lub wykonawcy, a Pandora będzie nadawać muzykę o podobnym stylu i brzmieniu. Pandora działa znakomicie, ale wymaga szerokopasmowego połączenia z Internetem (muzyka nadawana jest w tempie 128 Kb/s).

Gspace/Gmail – świadczy usługę przechowywania plików na serwerach w Internecie. Od czasu pojawienia się kont pocztowych o pojemności ponad 1GB do składowania plików wykorzystywana jest często zwykła poczta elektroniczna. Pojawiły się wyspecjalizowane narzędzia takie jak np. Gspace upraszczające zarządzanie plikami przechowywanymi na serwerze pocztowym (tu Gmail). Inne możliwości przechowywania plików dają serwisy eSnips lub Diino. Informacje na ten temat znajdziesz na http://www.getgspace.com , http://www.esnips.com i http://www.diino.com .

Na podstawie PC World Komputer - kwiecień 2007 opracowała Magdalena Hornowska. Artykuł zamieszczony 28.04.2007

Robocik WWSI