Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Badania i rozwój >>> Konferencje i seminaria >>> Infoskop
PWI

Infoskop

Infoskop – informatyka – standardy kształcenia a oczekiwania pracodawców jest organizowaną od sześciu lat przez samorząd studentów Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki konferencją, która jest spotkaniem studentów z ekspertami rynku pracy oraz z nauczycielami akademickimi.

Zawód informatyk – co tak naprawdę kryje się pod tym, nie do końca precyzyjnym, choć powszechnie używanym określeniem? Obecnie również w tym zawodzie widoczna jest tendencja do wąskiej specjalizacji, więc jeśli słyszymy, że informatyk to jeden z najbardziej „przyszłościowych” zawodów to trzeba się zastanowić, czy odnosi się to do programistów, administratorów sieci, baz danych czy też może analityków systemowych. Zróżnicowanie zawodów informatycznych następuje wraz z pojawianiem się nowych technologii, czy jednak ta różnorodność znajduje odzwierciedlenie w wyborze specjalności oferowanych przez uczelnie techniczne w ramach kierunku informatyka? Czy treści programowe oferowane w ramach poszczególnych specjalności są kompatybilne z profilem zawodowym poszczególnych specjalistów?

Zamiarem organizatorów konferencji INFOSKOP - jest stworzenie forum wymiany uwag na temat współzależności pomiędzy standardami kształcenia na kierunku informatyka a wymaganiami stawianymi przez rynek pracy branży ICT. Spotkania są okazją do zweryfikowania powszechnie panującej opinii, że zawód - informatyk to pewna lokata w przyszłość.

Pracodawcy w Polsce narzekają na brak dobrze wykształconych informatyków, szczególnie programistów. Paradoksalnie polscy programiści uważani są za jednych z najlepszych na świecie. Z badań rynku pracy przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez Money Magazine i serwis salary.com wynika, że programista to najbardziej perspektywiczny zawód świata – dobrze wynagradzany, zapewniający dostęp do nowych technologii i, co ważne, cieszący się dużym popytem na rynku pracy (Puls Biznesu, 17 kwietnia 2006).

Dobry dyplom na dzisiejszym rynku pracy to tylko część sukcesu. Czy studia informatyczne przygotowują do podjęcia pracy w zawodzie? Czy absolwenci kierunku informatyka są atrakcyjni dla branżowych "łowców głów"? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć zaproszeni przedstawiciele środowiska akademickiego. O realiach informatycznego rynku pracy opowiadają zaproszeni do dyskusji przedstawiciele pracodawców - Dyrektorzy Personalni największych firm z branży ICT zatrudniających specjalistów w dziedzinie informatyki - :Microsoft, IBM, HP, Cisco, Hewlett - Packard. To właśnie oni weryfikują w praktyce, wartość wiedzy i umiejętności zdobytych na studiach, a więc potencjał zawodowy absolwentów kierunku informatyka.
Celem tak zaaranżowanego forum jest ukazanie zależności pomiędzy sylwetką absolwenta kierunku informatyka, która stanowi główną wytyczną w budowaniu programów kształcenia a profilem kompetencyjnym specjalisty w dziale IT, będącym kluczem doboru specjalistycznej kadry informatycznej. Trzeba przy tym zaznaczyć, że zarówno sylwetka absolwenta, jak i profil kompetencyjny jest rozpatrywany nie tylko w kategoriach wiedzy stricte informatycznej, lecz również w aspekcie innych umiejętności, które absolwent uczelni technicznej powinien posiadać.


Robocik WWSI