Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Badania i rozwój >>> Polska Wszechnica Informatyczna >>> Geneza projektu

Geneza projektu

Geneza projektu

Założenia i cele projektu zostały sformułowane wiosną 2006 roku jako odpowiedź na rodzący się na świecie ruch otwartej edukacji. „Powstający ruch otwartej edukacji łączy utrwaloną tradycję dzielenia się dobrymi pomysłami z innymi nauczycielami, z opartą na współpracy, interaktywną kulturą internetu. Ruch ten zbudowany jest na przekonaniu, że każdy powinien mieć swobodę wykorzystywania, dostosowywania do swoich potrzeb, ulepszania i rozpowszechniania materiałów edukacyjnych bez ograniczeń. Pedagodzy, uczniowie i wszyscy ci, którzy podzielają tę wiarę, na całym świecie jednoczą siły, by uczynić edukację zarówno bardziej dostępną, jak
i bardziej skuteczną. Podatny grunt dla tych wysiłków tworzy powiększający się zbiór otwartych zasobów edukacyjnych. Na zasoby te składają się udostępniane na otwartej licencji materiały do zajęć, scenariusze lekcji, podręczniki, gry, oprogramowanie i inne materiały wspomagające zarówno nauczanie, jak i uczenie się. Dzięki nim edukacja jest łatwiej dostępna, szczególnie tam, gdzie brak pieniędzy na materiały edukacyjne. Wspierają one także kulturę uczestnictwa: wspólnego nauczania, tworzenia, dzielenia się i współpracy. Takiej właśnie kultury potrzebują zmieniające się społeczeństwa oparte na wiedzy” (deklaracja kapsztadzka – wrzesień 2007).

W wyniku dyskusji prowadzonych w ramach kolegium rektorskiego Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatyki i później w ramach komitetu sterującego podjęto decyzję o uruchomieniu projektu badawczo – naukowego, którego celem byłoby przybliżenie problematyki otwartych zasobów edukacyjnych (na przykładzie kierunku studiów – informatyka) oraz utworzenie interaktywnego portalu internetowego dla realizacji celów projektu.

Robocik WWSI