Ta witryna wykorzystuje pliki cookie, dowiedz się więcej Zgadzam się
>>> Strona główna >>> Relacje z rynkiem pracy >>> Certyfikaty IT

Certyfikaty IT

Informatyka, jako dziedzina wiedzy oraz ważna część gospodarki charakteryzuje się niezmiernie dynamicznym tempem rozwoju. Usługi informatyczne ulegają bardzo szybkiemu procesowi starzenia, stale zastępowane są przez oparte na nowszej technologii oraz dające większą funkcjonalność produkty.  Podobnie pracownicy branży informatycznej, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w rynku pracy, muszą ciągle się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje.

Jednym ze sposobów poświadczenia swoich aktualnych wysokich umiejętności zawodowych jest uzyskanie certyfikatu, który potwierdzi znajomość konkretnego produktu. Według pracodawców, certyfikowani pracownicy przyczyniają się do sprawniejszego wdrażania nowych produktów i technologii oraz podnoszenia wydajności zespołu. Ambitny pracownik dbający o rozwój i gotowy nieustannie podnosić swoje kwalifikacje to wzór, wielce ceniony przez pracodawców. Coraz częściej do zdobycia certyfikatu zachęcają sami pracodawcy dofinansowując kursy i egzaminy branżowe – deklaruje tak już 75% firm w Polsce. Taka polityka wpływa pozytywnie na motywację do pracy, dowodzi uznania ze strony pracodawcy oraz buduje lojalność wobec firmy. Certyfikat nabiera również ogromnego znaczenia w przypadku poszukiwania pracy na rynku międzynarodowym. Zagraniczni pracodawcy nie mający rozeznania wśród polskich uczelni często postrzegają certyfikat jako główne kryterium oceny przydatności pracownika, a ponieważ prawie wszystkie egzaminy prowadzące do uzyskania certyfikatu przeprowadzane są w języku angielskim, są one pośrednio dowodem na jego znajomość.

Z roku na rok znaczenie certyfikatów rośnie. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie firmy Microsoft w 2007 roku, certyfikat staje się standardem na najwyższych stanowiskach. Tylko 26% dyrektorów IT z największych polskich firm nie posiadało żadnego certyfikatu. Prawie połowa pytanych dyrektorów zwraca uwagę, czy kandydat posiada certyfikat, co daje mu przewagę w wyścigu o najlepsze stanowiska pracy. Zwycięzcy rywalizacji mogą liczyć na kolejne możliwości rozwoju. Niejednokrotnie koszty uzyskania zaawansowanego certyfikatu są bardzo wysokie i jedynie współfinansowanie ze strony pracodawcy daje szansę pozyskania wymarzonych kwalifikacji.

Wybór odpowiedniego certyfikatu bywa trudny. Na rynku działa wiele ośrodków oferujących kursy i egzaminy oparte na różnych systemach certyfikacji. Jak dowodzą badania najwyżej cenione przez pracodawców są dyplomy światowych gigantów takich jak Microsoft, Cisco, Oracle, Novell, IBM czy HP. Firmy te, przez wiele lat swojej obecności na rynku wyspecjalizowały się w  różnych obszarach certyfikacji. Microsoft oferuje certyfikaty z zakresu inżynierii systemów i baz danych, Cisco głównie certyfikaty dotyczące projektowania sieciowego, bezpieczeństwa sieci i routing. Oracle specjalizuje się w potwierdzaniu kwalifikacji z zakresu projektowania i administracji baz danych,.certyfikaty Suns Microsystems potwierdzają znajomość języka Java, natomiast Novell kojarzony jest głównie z Linuxem.

Zdobycie certyfikatu na pewno oznacza wejście na wyższy poziom zawodowy, ale czy w ślad za tym idzie również gwarancja bardziej satysfakcjonujących zarobków i premii pieniężnych? Jak pokazały badania TNS OBOP z 2007 roku, tylko wśród 26% specjalistów IT zdobycie certyfikatu przełożyło się na wzrost zarobków, a 28% z nich twierdzi, że uzyskany certyfikat miał bezpośredni wpływa na awans. Bardziej optymistyczne dane płyną z amerykańskiego rynku IT. Z publikowanych corocznie przez Global Knowledge i TechRepublic badań  pod tytułem „2010 IT Skills and Salary Reports” poświęconych wynagrodzeniom pracowników sektora IT wynika, że specjaliści, którzy w ciągu pięciu ostatnich lat zdobyli branżowy certyfikat zarabiają rocznie średnio o ponad 5 tys. USD więcej od swoich kolegów bez ceryfikatu. W Unii Europejskiej natomiast, prawie 70% pracodawców postrzega posiadanie certyfikatu za bardzo ważny element, zwłaszcza podczas zatrudniania nowych pracowników.

Certyfikat jest obiektywnym wyznacznikiem posiadanych umiejętności, lecz w praktyce nie jest jedynym gwarantem sukcesu na polskim rynku pracy. W procesie rekrutacji pracodawca nadal największą wagę przywiązuje do doświadczenia i kierunkowego wykształcenia. Uzyskane certyfikaty mogą mieć decydujące znaczenie w sytuacji, gdy pracodawca stanie przed wyborem kandydatów o podobnych kwalifikacjach. Należy zatem traktować zdobycie certyfikatu jako dopełnienie procesu kształcenia i rozwoju zawodowego, nie zaś jako sposób na szybkie zdobycie kwalifikacji i kartę przetargową na rynku pracy.

Certyfikaty MCTS

Programy certyfikacyjne Microsoft Certified Technology Specialist umożliwiają profesjonalistom wyspecjalizowanie się w wybranych technologiach oraz wykazanie się szeroką wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie. Tytuł MCTS potwierdza umiejętności w zakresie implementowania, budowania, analizowania i rozwiązywania problemów w rozwiązaniach opartych na określonej technologii Microsoft. Obecnie dostępnych jest 43 tytułów certyfikacyjnych Microsoft Certified Technology Specialist.

Certyfikaty MCITP

Certyfikat Microsoft Certified IT Professional  potwierdza specjalizację w danej dziedzinie i pozwala uznać posiadacza za eksperta w zakresie efektywnej pracy z rozległą gamą technologii Microsoft. Dostępnych jest siedem certyfikatów IT Professional: Business Intelligence Developer, Database Developer, Enterprise Messaging Administrator, Enterprise Project Management with Microsoft Office Project Server 2007, Enterprise Support Technician, Server Administrator, Enterprise Administrator

Ceryfikaty MCSA i MCSE

Microsoft Certified Systems Administrator jest potwierdzeniem wysokich umiejętności w zakresie administracji środowiskami działającymi w systemach Microsoft Windows i usuwaniu ewentualnych problemów. Skierowany przede wszystkim do administratorów systemów, zarządzających i utrzymujących środowisko obliczeniowe w średnich i dużych przedsiębiorstwach.

Microsoft Certified Systems Engineer dowodzi umiejętności projektowania i wdrażania infrastruktury biznesowej opartej na platformach Microsoft Windows® 2000 i Microsoft Windows Server System. Skierowany przede wszystki do osób projektujących i implementujących rozwiązania i architekturę systemu Microsoft Windows Server w dużych i średnich przedsiębiorstwach.

Obecna silna pozycja na rynku systemu Microsoft Windows Server 2003 oznacza, że zapotrzebowanie na specjalistów IT w tej dziedzinie będzie utrzymywało się przez dalsze lata. Najlepszym sposobem zademonstrowania swoich umiejętności w tym zakresie – i wzbudzenia zaufania pracodawcy jest zdobyciu tytułów Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA) i Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE). Te certyfikaty zawsze będą aktualne.

Certyfikaty CCNA

Cisco Certified Networking Associate to podstawowy certyfikat dla administratorów sieci  potwierdzający ich  umiejętności zawodowe w tym zakresie. Certyfikat honorowany jest na całym świecie, potwierdza wysoki poziom wiedzy oraz znajomość rozwiązań technologicznych firmy Cisco Systems.

Ceryfikat CCNP

Cisco Certified Networking Professional to uznawany na całym świecie certyfikat, potwierdzający gruntowną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie zarządzania systemami i sieciami najnowszej generacji.  Jest to certyfikat poziomu Professional dlatego obejmuje szerszy zakres zagadnień w stosunku do certyfikatu CCNA. Wiedza, poparta certyfikatem, pozwala na gruntowną analizę praktyczną i teoretyczną rozwiązań znajdujących zastosowanie w rozbudowanych sieciach informatycznych oraz na sposób wdrażania i zarządzania tymi rozwiązaniami. Jest solidną podstawą przyszłej kariery oraz stanowi przesłankę do odniesienia sukcesu w nowoczesnym środowisku gospodarki internetowej.

 

Szczegółowy wykaz certyfikatów oferowanych przez największe firmy IT:


CISCO SYSTEMS

Poziom Architect

 • Cisco Certified Architect

Poziom Expert

 • CCDE (Cisco Certified Design Expert)
 • CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert)

Poziom Professional

 • CCDP (Cisco Certified Design Professional)
 • CCIP (Cisco Certified Internetwork Professional)
 • CCVP (Cisco Certified Voice Professional)
 • CCNP (Cisco Certified Network Professional)
 • CCSP (Cisco Certified Security Professional)

Poziom Accociate

 • CCEN (Cisco Certified Entry Networking Technician)
 • CCDA (Cisco Certified Design Associate)
 • CCNA ( Cisco Certified Network Associate)

Poziom Specialist

Advanced Routing and Switching

 • Cisco Routing and Switching Field Specialist
 • Cisco Routing and Switching Sales Specialist
 • Cisco Routing and Switching Solutions Specialist

Data Center Certifications

 • Cisco Data Center Application Services Support Specialist
 • Cisco Data Center Application Services Design Specialist
 • Cisco Data Center Networking Infrastructure Design Specialist
 • Cisco Data Center Networking Infrastructure Support Specialist
 • Cisco Data Center Networking Sales Specialist
 • Cisco Data Center Storage Networking Design Specialist
 • Cisco Data Center Storage Networking Support Specialist
 • Cisco Data Center Unified Computing Design Specialist
 • Cisco Data Center Unified Computing Support Specialist

Foundation for Channel Partners

 • Cisco Express Foundation Design Specialist
 • Cisco Express Foundation Field Specialist
 • Cisco Express Foundation Sales Specialist

Unified Communications & Video Certifications

 • Cisco Advanced IP Communications Sales Specialist
 • Cisco IP Communications Express Specialist
 • Cisco IP Communications Express Sales Specialist
 • Cisco IP Contact Center Express Specialist
 • Cisco IP Telephony Design Specialist
 • Cisco Unity Design Specialist
 • Cisco Unity Support Specialist
 • Cisco Unified Presence Specialist
 • Cisco Rich Media Communications Specialist
 • Cisco TelePresence Installations Specialist
 • Cisco TelePresence Solutions Specialist

MeetingPlace Certifications

 • Cisco MeetingPlace Design Specialist
 • Cisco MeetingPlace Sales Specialist
 • Cisco MeetingPlace Support Specialist

VPN and Security Certifications

 • Cisco ASA Specialist
 • Cisco IPS Specialist
 • Cisco Network Admission Control Specialist
 • Cisco Security Sales Specialist
 • Cisco Security Solutions and Design Specialist

Wireless LAN Certifications

 • Cisco Advanced Wireless LAN Design Specialist
 • Cisco Advanced Wireless LAN Field Specialist
 • Cisco Advanced Wireless LAN Sales Specialist

NOVELL

 • CNZA (Certified Novell ZENworks Administrator)
 • CWMA (Certified Workload Management Administrator)
 • CLA (Certified Linux Administrator)
 • CLDA (Certified Linux Desktop Administrator)
 • NCA ES (Novell Certified Administrator Enterprise Services)
 • NCE ES (Novell Certified Engineer Enterprise Services)
 • CLP11 (Certified Linux Professional 11)
 • CLE (Novell Certified Linux Engineer 10)
 • CNAS (Certified Novell Administrators)
 • CNE (Certified Novell Enginee)
 • CNI (Certified Novell Instructor)
 • NAI (Novell Academic Instructor)

SUN MICROSYSTEMS

 • SCJA (Sun Certified Java Associate)
 • SCJP (Sun Certified Java Programmer)
 • SCJD ( Sun Certified Java Developer)
 • SCWCD (Sun Certified Web Component Developer)
 • SCBCD (Sun Certified Business Component Developer)
 • SCDJWS (Sun Certified Developer For Java Web Services)
 • SCMAD (Sun Certified Mobile Application Developer)
 • SCEA (Sun Certified Enterprise Architect)

ORACLE

 • Oracle Database Certified Associate
 • Oracle Database Certified Professional
 • Oracle Database Certified Master
 • Application Server Certified Associate
 • Application Server Certified Professional
 • Oracle PL/SQL Developer Certified Associate
 • Oracle Forms Developer Certified Associate

MICROSOFT

Server technologies

 • Microsoft BizTalk Server MCTS
 • Microsoft Exchange Server
  2007- MCTS, MCITP, MCM, MCA
  2003 - MCSA: Messaging, MCSE: Messaging
 • Windows Small Business Server 2008 - MCTS
 • Microsoft SQL Server
  2008 - MCTS, MCITP, MCM, MCA
  2005 - MCTS, MCITP
  2000 – MCDBA
 • Windows Server
  2008 - MCTS, MCITP, MCM
  2003 - MCTS: Windows Server 2003 Hosted Environments, Microsoft Certified Systems Engineer (MCSE), Microsoft Certified Systems Administrator (MCSA)
 • Windows SharePoint Services 3.0 - MCTS
 • Windows Essential Business Server 2008 – MCTS
 • Microsoft Systems Center – MCTS
 • Microsoft Virtualization – MCTS

Developer tools and applications

 • Microsoft Visual studio
  2008 - MCTS, MCDP
  2005 - MCTS, MCDP
  Team Foundation Server - MCTS
  Microsoft .NET Framework – MCAD, MCSD

Windows

 • Windows 7 – MCTS, MCITP
 • Windows Vista – MCTS, MCITP, Microsoft Business Certification
 • Windows XP - MCDST
 • Windows Embedded CE 6.0 - MCTS
 • Windows Mobile 5.0 - MCTS

Microsoft Office

 • Microsoft Office System – MCTS, Microsoft Business Certification
 • Microsoft Office PerformancePoint Server 2007 – MCTS
 • Microsoft Office Project 2007 – MCTS
 • Microsoft Office Project Server 2007 – MCTS, MCTIP
 • Microsoft Office Communication Server 2007 – MCTS, MCM
 • Microsoft Office Communication Server 2005 – MCTS
 • Microsoft Office SharePoint Server 2007 – MCTS: Communication Development, MCTS: Configuration, MCM, MCAP
 • Microsoft Office SharePoint Server Services 3.0 – MCTS

Security

 • Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2006 – MCTS
 • Microsoft Internet Security and Acceleration (ISA) Server 2004 – MCSA: Security, MCSE: Security

Microsoft Dynamics

 • Microsoft Certified Business Management Solution Specialist
  Microsoft Dynamics CRM
  Microsoft Dynamics AX
  Microsoft Dynamics GP
  Microsoft Dynamics NAV
  Microsoft Dynamics SL
  Microsoft Dynamics Retail Management System
  Microsoft Dynamics Point of Sale
 • Microsoft Certified Business Management Solution Profesional
  Microsoft Dynamics CRM
  Microsoft Dynamics AX
  Microsoft Dynamics GP
  Microsoft Dynamics NAV
  Microsoft Dynamics SL

IBM

Cognos Business Intelligence

 • IBM Certified Administrator - Cognos 8 BI
 • IBM Certified Designer - Cognos 8 BI Reports
 • IBM Certified Designer - Cognos 8 BI Multidimensional Reports
 • IBM Certified Developer - Cognos 8 BI Data Warehouses
 • IBM Certified Developer - Cognos 8 BI Metadata Models
 • IBM Certified Developer - Cognos 8 BI OLAP Models
 • IBM Certified Developer - Cognos 8 BI Scorecards
 • IBM Certified Solution Expert - Cognos 8 BI
 • IBM Certified Solution Expert - Cognos 8 BI Migration
 • IBM Certified Specialist - Cognos 8 BI

Cognos Financial Performance Management

 • IBM Certified Developer - Cognos 8 Controller
 • IBM Certified Developer - Cognos TM1
 • IBM Certified Solution Designer - Cognos 8 Planning
 • IBM Certified Solution Expert - Cognos 8 Planning
 • IBM Certified Specialist - Cognos 8 Controller
 • IBM Certified Specialist - Cognos TM1 Data Analysis

Db2

 • IBM Certified Solution Developer - DB2 9.5 SQL Procedure Developer
 • IBM Certified Database Associate - DB2 9 Fundamentals
 • IBM Certified Database Associate - DB2 Universal Database V8.1 Family
 • IBM Certified Database Administrator - DB2 9.7
 • IBM Certified Database Administrator - DB2 9 DBA for Linux, UNIX and Windows
 • IBM Certified Database Administrator - DB2 Universal Database V8.1 for z/OS
 • IBM Certified Database Administrator - DB2 UDB V8.1 for Linux, UNIX and Windows
 • IBM Certified Application Developer - DB2 9.7
 • IBM Certified Application Developer - DB2 9
 • IBM Certified Application Developer - DB2 Universal Database V8.1 Family
 • IBM Certified Advanced Database Administrator - DB2 9 for Linux UNIX and Windows
 • IBM Certified Advanced Database Administrator - DB2 Universal Database V8.1 for Linux, UNIX, and Windows
 • IBM Certified System Administrator - DB2 9 for z/OS

Dynamic Data Warehousing and Business Intelligence

 • IBM Certified Solution Designer - DB2 Business Intelligence V8
 • IBM Certified Solution Designer - InfoSphere Warehouse V9.5
 • IBM Certified Solution Developer - IBM Alphablox

Enterprise Content Management

 • IBM Certified Solutions Expert - Content Manager OnDemand i5/OS
 • IBM Certified Solutions Designer - CommonStore Email Archiving and Discovery Certification
 • IBM Certified Solution Designer - DB2 Content Manager V8.3
 • IBM Certified Solutions Expert - IBM Content Management - OnDemand
 • IBM Certified System Administrator - Document Manager

Information Platform Solutions

 • IBM Certified Solution Developer - InfoSphere DataStage v8.0
 • IBM Certified Solution Developer - InfoSphere QualityStage v8
 • IBM Certified Solution Developer - WebSphere IIS QualityStage v7.5
 • IBM Certified Solution Developer - WebSphere IIS DataStage Enterprise Edition v7.5
 • IBM Certified Solution Developer - WebSphere Information Analyzer v8.0
 • IBM Certified Developer - InfoSphere MDM Server v9.0

Informix

 • IBM Certified Database Associate - Informix Dynamic Server 11.50 Fundamentals
 • IBM Certified Solutions Expert - Informix Dynamic Server V9 System Administrator
 • IBM Certified Solutions Expert - Informix Dynamic Server V7 System Administrator
 • IBM Certified Solutions Expert - Red Brick Warehouse V6 System Administrator
 • IBM Certified Solutions Expert - Informix 4GL Developer
 • IBM Certified System Administrator - Informix Dynamic Server V10 System Administrator
 • IBM Certified System Administrator - Informix Dynamic Server V11

HAWLETT-PACKARD

Hardware Support Certification

 • Accredited Platform Specialist (APS)

Sales

 • Accredited Sales Professional (ASP)

 • Accredited Sales Consultant (ASC)

Technical Certification

 • Accredited Integration Specialist (AIS)
 • ASE - HP ProCurve Campus LANs
 • ASE - ProCurve Networking & Mobility
 • ASE - ProCurve Network Management
 • ASE - ProCurve Networking & WAN Technologies
 • Master ASE - HP ProCurve Campus LANs
 • Master ASE - ProCurve Networking Secure Mobility Specialist (SMS)
 • Master ASE - ProCurve Networking Convergence Specialist
 • Master ASE - ProCurve Networking Security Specialist (transitional)
 • Master ASE - ProCurve Security

PRINCE2 (wyd.2009)

 • PRINCE2 Foundation
 • PRINCE2 Practitioner

PMI (Project Management Institute)

 • CAPM (Certified Associate in Project Management)
 • PMP (Project Management Professional)
 • PgMP (Program Management Professional)
 • PMI-SP (PMI Scheduling Professional)
 • PMI-RMP (PMI Risk Management Professional)

ITIL (IT Infrastructure Library V2)

 • Foundation Certificate in IT Service Management
 • Practitioner Certificate in IT Service Management
 • ITIL Service Manager

Robocik WWSI